Wybieramy samochód z automatem do 30 000 zł.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów jak na razie cieszą się popularnością wśród osób, które poruszają się głównie po mieście. Jazda w korku jest bardzo niekorzystna dla silnika, ponieważ ciągle trzeba operować i gazem i sprzęgłem. To skutecznie niszczy zarówno jednostkę napędową, jak i manualną skrzynię.

Z tego powodu samochody z automatyczną skrzynią biegów zapewniają dużo lepszy komfort podróżowania, ponieważ auto samo sobie zmienia biegi.

Obecnie na rynku wtórnym znajdziemy wiele ciekawych modeli, które mogą sprawić, że zmienimy pojazdy z jednostkami spalinowymi na właśnie „automaty”. Co ciekawe bardzo prawdopodobne jest to, że to właśnie one będą przyszłością motoryzacji.

1. Mercedes Benz E 2007

Samochody tego koncernu charakteryzują się dobrą jakością i miła dla portfela ceną. Pod względem sprawności i wytrzymałości skrzyni manualnych nie można złego słowa powiedzieć. Inaczej wygląda sytuacja z wersją automatyczną. Ich trwałość zależy od mocy silnika. Do największych bolączek zalicza się awarie konwertera, czy elektrozaworów. Remont skrzyni biegów może odbywać się nawet co pięćdziesiąt tysięcy kilometrów, a to stawia Mercedesa w gronie koncernów, które nie radzą sobie z automatycznymi skrzyniami biegów.


2. Volvo V70 2009

Szwedzkie samochody cieszą się dużą popularnością, ponieważ uchodzą za jedne z najbardziej bezpiecznych aut świata. Jest to marka, którą wybierają zarówno młodzi, jak i starzy. Stare i młode modele cechują się dopracowaną linią nadwozia oraz wnętrzem. Tego samego nie można powiedzieć o automatycznej skrzyni biegów, ponieważ jest kompletnie niedopracowana.

Choćbyśmy dbali o nią z niebywała starannością, to i tak się zepsuje. I to w najmniej spodziewanym przez nas momencie.

Z reguły naprawa nie jest wcale opłacalna, a osoby, które kupiły nowy element powinny liczyć się z jego możliwą awarią. Z tego powodu konieczna będzie wymiana przekładni. Z całym szacunkiem dla Szwedów, ale lepiej jakby pozostali przy manualnych egzemplarzach.


3. Audi A6 2009

Audi A6 to ciekawa opcja pod względem wyposażenia oraz wyglądu w środku. Jeśli chodzi o skrzynie biegów to ten niemiecki koncern oferował skrzynie biegów w półautomatycznej wersji Tiptronic, które na szczęście są bardziej trwałe niż Multitronic. Niemniej w dalszym ciągu musimy liczyć się z tym, że ich żywotność będzie pozostawiać wiele do życzenia i będzie ją trzeba wymienić.


Nie są to małe koszty, więc warto zastanowić się nad kupnem tego modelu.


4. Opel Insignia 2012

Patrząc na dostojność tej maszyny to stwierdzenie, że pasuje do niej tylko i wyłącznie automatyczna skrzynia biegów nie jest powiedzeniem nad wyraz. Jeżeli chcemy mieć to udogodnienie to za nie trzeba dopłacić, ponieważ nie było montowane w każdym egzemplarzu. Zapoznając się z opiniami użytkowników to zwracają oni uwagę na „szarpanie” skrzyni biegów.

Objawia się to podczas ruszania, kiedy auto dostaje zbyt dużego przyspieszenia. Dodatkowo skrzynia biegów lubi hałasować.


5. Volkswagen Golf 2015

Volkswagen projektując nowe Golfy zawsze zaskakuje swoich fanów. Są to nowoczesne samochody, które w tej klasie stanowią ciekawą opcję zakupu. W wersji automatycznej operuje on skrzynią biegów typu DSG. Połączenie jej z jednostką silnikową jaką jest 2.0 TDI charakteryzuje się wysoką elastycznością i dynamiką.

Moment obrotowy napędza samochód tak, że czerpie się przyjemność z podróży. Przy ewentualnej awarii, bo takie się zdarzą nie są to skrzynie, które będzie potrafił naprawić każdy serwis. W Golfach potrafi zepsuć się koło dwumasowe, ponieważ w DSG nie znajdował się tylko zestaw dwóch sprzęgieł, ale także dwumasowe koło zamachowe.


W tym zestawieniu najlepszy wyborem wydaje się zakupienie Opla Insignia. Patrząc w aspekcie wyglądu to jest to jeden z ładniejszych samochodów. Przymykając oko na ewentualne hałasy, czy „zrywanie auta“ można stwierdzić, że jest ciekawą opcją na rynku motoryzacyjnym.

Najgorszym autem pod względem automatycznej skrzyni biegów jest Volvo. Jeśli chcemy zakupić pojazd szwedzkiego koncernu to warto rozejrzeć się za opcją z manualną skrzynią.