Volvo to szwedzka odpowiedź na rynek motoryzacyjny. Koncern został założony w 1927 roku, a jego nazwa od razu została uznana za bardzo praktyczną. Volvo w języku łacińskim oznacza dosłownie „toczę się”.
Ciekawostką jest również wprowadzenie trzech zasad produkcji modeli. Pierwsza obejmowała prostą konstrukcję, potem wysoka sprzedaż na rynku miała być uzależniona od wysokiej jakości, a nie od niskiej ceny. Ostatnia miała bazować na korzystaniu z własnych części, a nie kupowaniu ich poza szwedzkim rynkiem.
Dzięki temu w 1929 roku sprzedawano model, który posiadał hamulce hydrauliczne oraz zsynchronizowaną skrzynię biegów. Pojazd o nazwie Amazon był wyposażony w nowość w świecie motoryzacji – trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.
W 1966 roku Volvo było również prekursorem strefy zgniotu, jak również hamulców tarczowych na każdym z kół. Ciekawym jest również dodanie w tym okresie pasów bezpieczeństwa dla pasażerów z tyłu. Ówcześni klienci mogli zakupić pojazd z elektronicznym wtryskiem paliwa.
Obecnie należy do chińskiego koncernu Geely i aktualnie zajmuje się produkcją oraz sprzedażą samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn budowlanych, jak również silników.
Na polskim rynku szwedzki koncern jest kojarzony głównie z samochodami ciężarowymi. Na rynek polski trafiły obecnie model, które można kupić z systemem CW-EB. Ma on za zadanie wyhamować auto przed przeszkodą.
Do Polski zostały również sprowadzone samochody osobowe, w których pierwszeństwo wiodą SUVy np.: XC60, a Polacy chętnie kupują S90. Volvo ma to do siebie, że nie wprowadza nowych modeli, a udoskonala obecne wersje. Z tego powodu kupowanie na rynku wtórny jest niezwykle opłacalne. Modele słyną z bardzo dobrych silników, więc jeśli nie chce kupować się nowego pojazdu, warto przejrzeć ogłoszenia na portalach motoryzacyjnych.
Ważną zaletą Volva jest to, że stało się marką, które zajmuje się sprzedażą najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Udało się to dzięki przeprowadzeniu ogromnej ilości badań oraz testów.