Założenie japońskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego o nazwie Toyota sięga 1918 roku. Początkowo zajmowano się tkactwem, a kierunek w stronę produkowania pojazdów został obrany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W 1933 roku obok warsztatu tkackiego otworzono taśmę przeznaczoną dla pojazdów.
Obecna Toyota pierwszą faktyczną sprzedaż rozpoczęła cztery lata później. W pierwszym okresie nastawiono się na danie ludziom możliwości kupna małego miejskiego samochodu. Już wtedy opracowano stosowaną do dziś metodę (pozwoliło to w wielu momentach na uniknięcie bankructwa) pracowania na czas, nie produkowania i sprzedawania więcej niż występuje aktualna potrzeba na rynkach światowych, w tym polskim, a także przyuczenie pracowników do obsługiwania więcej niż jednego stanowiska. Dodatkowo władze japońskiego koncernu doszły do wniosku, że wydajniej jest zainwestować w nowe maszyny, a tym samym ułatwić pracę ludziom, niż trzymać się tych wysłużonych.
Lata osiemdziesiąte to wejście w kooperację z General Motors, a tym samym wejście ze sprzedażą na rynek amerykański.
Toyota jest obecna na polskim rynku nie tylko pod względem sprzedawanych pojazdów, ale również dzięki temu, że swoje dwie fabryki, w której tworzone są silniki i skrzynie biegów.
Obecnie o japońskim koncernie można powiedzieć, że jest liderem jeśli chodzi o produkcję i sprzedaż samochodów hybrydowych. Choć cena nie należy do najniższych to kupno takiego auta daje gwarancję, nie tylko niezawodności, ale także dopracowanego pod względem wizualnym.
Kupowane modele Toyoty, zarówno te nowe, jak i wyszukane wśród ogłoszeń na rynku wtórnym dają możliwość otrzymania samochodu o najmniejszej awaryjności. Japoński koncern stale otrzymuje nagrody oraz wysokie pozycje w rankingach jeśli chodzi o niezawodność.
Do najchętniej kupowanych samochodów należy przede wszystkim – Yaris, Aygo, Rav4, czy Corolla. Warto podkreślić, że obecnie produkowane modele urzekają pod względem wykonania oraz wyglądu, ponieważ flagowe pojazdy zdążyły przejść lifting.