Opel to niemiecki koncern, który został założony w 1862 roku. Co ciekawe nie od samego początku był związany z samochodami. Pierwsza produkcja obejmowała maszyny do szycia, a także rowery i to właśnie one budowały pierwotną sprzedaż Opla.. Dopiero dwadzieścia siedem lat później firma weszła na rynek motoryzacyjny.
Marka swoją popularność uzyskała poprzez sprzedaż samochodu nazywanego „Doktorwagen”, który dzięki swojej niskiej cenie mógł być kupowany przez lekarzy. W 1929 roku koncern wykupił amerykański General Motors Corporation, który w późniejszym okresie sprzedawał auta, który były dostępne zarówno dla zwykłego pracownika, jak i dla wyższej klasy, która chciała jeździć pojazdami luksusowymi.
Po wojnie Opel stał się jednym z największych producentów samochodów osobowych, a jego auta trafiały na wiele rynków. Niestety za żelazną kurtyną m.in. w Polsce przez wiele lat był to tzw. imperialistyczny koncern, przez co ciężko go było dostać na polskim rynku.
W 2017 roku został sprzedany francuskiemu Groupe PSA.
W Polsce Opel jest bardzo popularny, a jego modele można kupować zarówno u autoryzowanych dealerów, jak i wyszukując ogłoszenia na popularnych portalach motoryzacyjnych. Na polskim rynku wtórnym sprzedaje się zarówno modele miejskie, SUVy, jak również dostawcze i elektryczne w całkiem interesujących w stosunku do jakości cenach. Do najchętniej kupowanych pojazdów należy bez wątpienia Corsa, która w porównaniu do poprzednich wersji przeszła najbardziej korzystny lifting, Astra, Mokka oraz Adam. Autem, które jest sprzedawane dla firm należy Insignia. To właśnie ten pojazd można najczęściej kupić jako auto flotowe.
Opel należy do aut, które ulegają stosunkowo niewielkim awariom, szczególnie jeśli dba się i regularnie serwisuje samochód. Z tego powodu warto zajrzeć do ogłoszeń na rynku wtórnym, ponieważ można kupić tam interesujące egzemplarze, które nadają się zarówno do ekonomicznej jazdy po mieście, jak i w dalsze trasy.