Rejestrujemy kupiony pojazd używany. Jak poprawnie wypełnić wniosek.

Kupno swojego pierwszego auta zawsze bardzo cieszy, ale zwykle nie bierze się pod uwagę szeregu formalności, które należy wykonać po dokonaniu transakcji. Zalecamy przygotowanie się na papierologię, kontakt z urzędem, czy opłatami, które czekają na nas po nabyciu swojego pojazdu. Osoby, które kilkukrotnie w życiu kupowały swój samochód już doskonale wiedzą jak poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami. Największy problem będą mieli ci, którzy robią to po raz pierwszy. Jak więc wygląda rejestracja używanego pojazdu, tak aby nie zszargać sobie nerwów podczas wypełniania dokumentów. O tym dowiemy się dzięki poniższemu wpisowi.  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały zawarte w dobie korona wirusa posiadacz nowego pojazdu ma sto osiemdziesiąt dni na zgłoszenie kupna sprzedaży. To o 150 dni więcej, ponieważ w styczniu 2020 było ich tylko 30.  Oczywiście zaleca się, aby wszelkiej rejestracji dokonać internetowo, a nie bezpośrednio w urzędzie. Ma to zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.


Dla właściwego dla siebie wydziału komunikacji najważniejsze jest okazanie pełnego kompletu dokumentów, które są potrzebne do pełnej rejestracji. Z nich należy wyszczególnić:

  • wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny w wydziałach komunikacji lub na stronach internetowych urzędów);
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;
  • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.);
  • kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli będą zmieniane);
  • dokument tożsamości nowego właściciela (lub odpis z KRS, gdy auto będzie rejestrowane na firmę); - polisę OC (do wglądu).

Wszystkie wnioski znajdują się w Internecie, dzięki czemu oszczędzimy czas na jeżdżenie do urzędu. W końcu o ile część urzędników jest bardzo pomocna, tak można natrafić na takich, którzy odeślą nas z kwitkiem jeśli nie dopełnimy jakiegoś punktu. Jeśli chodzi o wniosek to jest on bardzo prosty. Zawiera w sobie pola na dane osobowe, rodzaj i markę pojazdu, numer VIN, czy kartę pojazdu (o ile się ją posiada). Jeśli sprowadzało się samochód zza granicy to również znajdziemy miejsce na wpisanie daty ściągnięcia pojazdu z kraju unijnego Na koniec jeszcze data wypełnienia i podpis. Jak widać nic trudnego jeśli chodzi o wypełnianie danych. Dodatkowo można to wysłać elektronicznie, dzięki czemu dopełnimy formalności bez wychodzenia z domu.

Po złożeniu dokumentów dostaniemy od wydziału komunikacji pozwolenie, które jest ważne przez trzydzieści dni. Jest to tzw. „miękki dowód“. Ten okres czasu wystarcza na to, aby po około czternastu  dniach był już gotowy stały dowód rejestracyjny.

Podstawowa opłata za zarejestrowanie pojazdu wynosi trochę więcej niż sto osiemdziesiąt złotych. Od dłuższego czasu płaci się albo przelewem albo nawet kartą w okienku wydziału komunikacji.

Inaczej wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy, ponieważ w celu uzyskania tablic należy uiścić opłatę wynosząca 256zł. Należy to również wykonać jeszcze przed złożeniem wniosku. . Ci, którzy sprowadzają pojazd z kraju wspólnoty muszą liczyć się również z tym, że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski, a stosowne opłaty uiszczone.


Jeśli chcemy, aby w dowodzie widniał współwłaściciel to musimy mieć jego pełnomocnictwo lub wspólnie z nim udać się do starostwa. Zwykle oświadczenie, które zostało sporządzone na piśmie jest wystarczającym dokumentem, który należy pokazać urzędnikowi. Najlepiej jest wpisać współwłaściciela w momencie dokonywania rejestracji. Jeśli chcemy go później dopisać to najlepiej jest sporządzić umowę darowizny. Może to być dowolny podział samochodu, nawet 1 % wystarczy, aby spisać taką umowę. Akt darowizny, oprócz danych darczyńcy i obdarowanego, musi zawierać dane samochodu, datę i miejsce podpisania umowy darowizny, oświadczenie o prawie własności pojazdu, oświadczenie o przekazaniu części udziałów oraz oświadczenie o przyjęciu oddziałów. Darowiznę składa się w urzędzie skarnowym i opłaca podatek od czynności cywilno prawnych. Zgodnie z przepisami wynosi on 2 % wartości całego pojazdu. Trzeba go zapłacić w ciągu czternastu dni

Warto pamiętać, że w przypadku takiej rejestracji obecni muszą być wszyscy współwłaściciele.

Jak widać rejestracja pojazdu nie jest czymś strasznym tylko czasochłonnym. Dodatkowo dzięki epidemii nowego wirusa okazało się, że jednak można wszystko załatwić zdalnie bez fatygowania się do urzędu.