Kupujemy samochód z szyberdachiem. Na co trzeba uważać.

O szyberdachu można powiedzieć wiele, a najważniejszą kwestią jest to, że jest coraz bardziej zapominany. Tak naprawdę to hit lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, kiedy był jednym z najbardziej ulubionych elementów wyposażenia. Nie była to rzecz, który został zaszufladkowany i przynależał do jednej kategorii aut. Wręcz przeciwnie, nie stanowił oto różnicy, czy podróżowało się małymi lub dużymi samochodami.

Część z pojazdów posiadało fabrycznie montowany szyberdach, natomiast w wielu innych było to udogodnienie, które właściciele dokładali już we własnym zakresie. We współczesnym świecie, kiedy mamy klimatyzację, jest to w zasadzie rzecz, która jest koniecznością. Jeszcze trzydzieści lat temu popularna dziś „klima” była zarezerwowana dla osób, które miały dużo pieniędzy oraz dla limuzyn. Z tego powodu ówcześni ludzie montowali szyberdach jaką tania opcję schłodzenia auta.

Sprawdzało się to bardzo dobrze, a co ciekawe koncerny motoryzacyjne często dokładają szyberdach, pomimo tego, że ich model już posiada klimatyzację.

Z tego powodu można łatwo znaleźć egzemplarz, który pozwoli nam na ciekawe podróże. W końcu widok nieba nad głową sprawia, że jazda samochodem jest o wiele przyjemniejsza. Dzięki zastosowaniu szyberdachu można wręcz bez hałasu, jak w przypadku otwartych okien schłodzić pojazd. Co więcej do wnętrza wpada świeże powietrze.

Podczas szukania auta z takim udogodnieniem warto pamiętać, że są dwa jego rodzaje – otwierany elektrycznie oraz ręcznie.

Podczas kupowania auta szyberdachem warto zwrócić uwagę na jego ogólny wygląd oraz kondycję. Niestety zły stan techniczny jest źródłem wielu problemów, do których należy zaliczyć cieknącą wodę. Jeżeli nie chcemy dopuścić do zamoknięcia wnętrza naszego auta, to warto sprawdzić uszczelkę. Niestety z biegiem czasu (najczęściej lat) ta część, która jest odpowiedzialna za jej zatrzymanie zużywa się i traci swoje właściwości. Wymiana nie jest trudna, a co najważniejsze jest tania.

 Podczas oględzin warto również rzucić okiem na odpływy, w których zalegają liście, czy brud, przez co może to doprowadzić do ich zapchania. Konsekwencją tego będzie wystąpienie rdzy. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy montaż przebiegł prawidłowo. Nieumiejętne założenie szyberdachu może uszkodzić dach, a tym samym doprowadzić do jego korodowania. Dodatkowo dobrego właściciela auta poznamy po sposobie konserwacji szyberdachu oraz dbałości o prowadnice, które są bardzo narażone na działanie pogody.

 Niestety w tym przypadku zastosowanie powszechnych preparatów do konserwacji może pogorszyć sprawę, ponieważ do nich przyczepia się brud. Z tego właśnie powodu odpadają na przykładu uniwersalne smary.

W przypadku szyberdachów elektrycznych należy skontrolować stan silnika, ponieważ może okazać się, że części mogą (choć nie muszą) być sprowadzane przez specjalistę.

Na koniec zalecamy sprawdzić jeszcze dla pewności wszystkie położenia oraz tryby pracy szyberdachu, tak aby mieć pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Poprawnie założony powinien tworzyć z dachem jedną linię

Szyberdach to ciekawa opcja, ale nie jest ona konieczna. Podczas kupowania warto zastanowić się, czy chce się kupować auto, czy zamontować go we własnym zakresie. Co ciekawe odradza się wybierania nowych modeli, ponieważ są dużo droższe. W tym przypadku rynek wtórny jest świetną alternatywą, jeśli ktoś chce mieć takie udogodnienie. Równie dobrą opcja (o ile nie pozbywamy się swojego pojazdu) jest jego montaż. Nie jest to trudne, a co więcej ewentualne usterki są łatwe do naprawy z powodu dużej ilości części zamiennych.

Tagi: