Jak wybrać samochód poleasingowy.

Samochody po leasingu przychodzą na rynek coraz częściej. Decydując się na samochód poleasingowy, na pewno możemy nacieszyć się jego korzyściami, ale należy też pamiętać, że czasami trzeba będzie koniecznie uważać, gdyż po pominięciu pewnych aspektów poleasingowego samochodu, możemy bardzo tego żałować. Aby wybrać dobre auto po leasingu, trzeba wiedzieć kilka ważnych rzeczy, które w tym artykule przedstawimy.

Co to jest leasing samochodów?

Zanim przejdziemy do tego jak to zrobić, wytłumaczymy sobie krótko, czym jest leasing. Otóż leasing samochodu, jest to umowa o charakterze cywilno-prawnym, pomiędzy Leasingo-dawcą a Leasingo-biorcą. Leasingo-dawca użycza Leasingo-biorcy prawa do użytkowania samochodu na pewien czas, w zamian za ustaloną opłatę ratalną. Po upływie okresu leasingu, leasingo-biorca może samochód wykupić, może umowę przedłużyć, albo z jej rezygnować. I tutaj właśnie, gdy Leasingo-biorca rezygnuje z umowy, samochód leasingowy, staje się samochodem poleasingowym.

Dlaczego kupują auta poleasingowe?

Rzeczą, która najbardziej kusi by zakupić samochód po leasingu jest jego atrakcyjna cena, która jest o wiele mniejsza, niż gdybyśmy mieli zakupić ten sam model samochodu z salonu. Porównując różnicę w cenie pomiędzy autem po leasingowym a autem od osoby prywatnej na rynku wtórnym, statystycznie auta poleasingowe są tańsze o około od 25 do 30 procent. Jednakże należy pamiętać, że cena zawsze po leasingu zawsze będzie w miarę niska.
Auta poleasingowe cechują się także tym, że mają one duży przebieg. Tutaj bardzo wielu ludzi się zniechęca bo rzeczywiście, auto które przejechało naprawdę spore odległości kojarzy się raczej z awariami niż z dobrze funkcjonującym samochodem. Jednakże nie do końca jest to słuszne by się poddawać tej myśli. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, to na wiek samochodu.


Wiek auta poleasingowego.

Pojazdy do lat pięciu to samochody dosyć młode. Mimo faktu, że auto przejechało dużą odległość, należy być świadomym, że auta do pięciu lat dalej mogą być w znakomitym stanie i służyć nam na długi czas. Samochody mające więcej niż pięć lat do lat chociażby 15 są już samochodami w wieku dojrzałym, lecz jednakże po tych, które są znacznie starsze niż 15 (choć należy tu wspomnieć, że auta poleasingowe to najczęściej auta młode a starsze niż 15 lat to stosunkowa rzadkość) możemy zacząć spodziewać się defektów związanymi z ogromnym przebiegiem i innymi rzeczami. Możemy, choć jest jednakże drobna szansa, że auto mimo swojego wieku będzie działało sprawnie. 

Na to uważać przy zakupie auta poleasingowego.

Mimo gdyby wiek, cena i wszystkie inne rzeczy zdawały by się być w stanie fenomenalnie nie naruszonym i funkcjonalnym, warto profilaktycznie udać się z autem do mechanika, by ten przeanalizował nam stan auta, ponieważ nawet najbardziej zadbany samochód, może mieć jakąś awarię, bądź lekki nie kompatybilny szczegół, który może się przyczynić do tego, że będziemy żałować zakupu takiego auta. Co mechanik może nam też sprawdzić to czy aby na pewno nasz sprzedawca mówi prawdę odnośnie auta, zdarza się, że sprzedawcy przekręcają liczniki bądź fałszują inne detale, dlatego też zaleca się kupowanie aut poleasingowych od firm niż od prywatnych osób, ponieważ firmy sprzedające takie samochody mają nieco lepsze podejście do klienta. Mimo tego fachowy mechanik da znać nam lepiej o stanie auta niż ten, który nam je sprzedaje.


Na przykład wiele jest przypadków w małych szczegółach, gdzie sprzedawcy usiłują ukryć wady samochodu. Chociażby nawet grubość lakieru, może nas niepokoić. Chociażby, gdy lakieru jest dużo, np. 0,5 mm to oznaczać to może, że auto może być porysowane, mogło mieć stłuczkę albo inne tego typu rzeczy. Przykładów w jaki sposób sprzedawcy aut, próbują zamaskować wady auta jest naprawdę dużo, jednakże wszystkie te dają nam do myślenia, że gdy mamy chociaż małe wątpliwości, należy je zweryfikować. 

Co trzeba dopilnować, to dokumentacja samochodu. Przeglądając te papiery, możemy dowiedzieć się o aucie wielu wartościowych rzeczy o przeglądach, naprawach i wielu innych. Mając pełną dokumentację będziemy bardziej spokojni o auto, niż gdyby dokumentacja była by nie pełna, bądź nie było jej wcale.
A więc reasumując wszystkie powyższe względy aut poleasingowych, miejmy na uwadze, że auta poleasingowe to w głównej mierze auta w wieku młodym, które nam mogą posłużyć na długie lata.


Podczas wyboru tych aut, musimy koniecznie uważać, z reguły gdy oferta zakupu auta wydaje nam się zbyt czarująca by mogła istnieć, to najczęściej tak jest, choć być może, że znaleźliśmy naprawdę dobrą okazję na zakup. Podczas wyboru takiego auta, przede wszystkim należy mieć też swój rozum, by nie mieć później wyrzutów sumienia bo sprzedano nam coś, co jednak nie jest tak znakomite jak deklarował sprzedawca.