Jak sprzedać używany samochód szybicej?

Chcemy szybko sprzedać używany samochód, Część z czytających powie, że to nie jest realne i swoje trzeba odczekać. Oczywiście dotąd, dopóki nie znajdzie się potencjalny nabywca. Druga połowa stwierdzi, że owszem jest to do zrobienia, jednak trzeba się o to postarać. I ja należę do tych, którzy są optymistami i mówię, że sprzedanie auta nie jest problemem.

Sporną kwestią pozostaje jak to sprzedamy samochód. Jeżeli ktoś nastawia się, że wystawienie ogłoszenia i położenie się wygodnie na kanapie w oczekiwaniu na miliony telefonów jest wystarczające, to jest w dużym błędzie. Samochód używany nie jest towarem w sklepie, który kupujemy, ponieważ jest tym pierwszej potrzeby. Z tego powodu trzeba włożyć w jego sprzedaż trochę czasu, chęci oraz zaangażowania.


Potencjalnego klienta należy zainteresować swoim modelem samochodu, ponieważ znajdujemy się wśród mnóstwa osób, które aktualnie pozbywają się aut.

Czy jest możliwe wybicie się z tłumu? W końcu  mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Po wstępie można zapałać motywacją, że już teraz sprzedaję swój samochód, ponieważ jest to bardzo proste, a ja jestem zaangażowany. Nic bardziej mylnego. Jest wiele kwestii, o których warto pamiętać, ponieważ pominięcie jednej może skutkować brakiem zainteresowania. Na samym początku nadmienię, że w transakcjach ważna jest uczciwość.

Zachowujmy się tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani.

Wielu handlarzy zapomina o tym podstawowym aspekcie, przez co potencjalny nabywca od razu jest narażony na oszustwo. Właśnie z tego powodu podczas wystawienia ogłoszenia należy zadbać o to, aby nie zamieszczać starych zdjęć. Nikt nie chce oglądać samochodu sprzed kilku lat, kiedy nie był jeszcze wytłuczony.

Nie zamieszczamy stare zdjęcia w ofercie sprzedaży samochodu

Fotografie mają być ładne i porządne, dlatego polecamy użycie aparatu. Telefon też może być, o ile ma wystarczającą liczbę pikseli i obraz nie wygląda jak robiony kalkulatorem. Najlepiej objąć cztery strony naszego pojazdu : dwa boki, przód oraz tył. Nie trzeba dodatkowo robić zdjęcia obiektom pobocznym, tylko skupić się na sprzedawanym modelu.

Fotografia samochodu nie powinna być ani za jasna, ani za ciemna, więc pełne słońce i wieczorny mrok nie są najlepszymi wyborami. Uczciwość nakazuje uprzedzić potencjalnego nabywcę, że nasze auto ma uszkodzenia lub defekty (można to napisać w ogłoszeniu). W tym celu warto uwiecznić niedociągnięcia, ale nie wstawiać obrazów do Internetu. W razie kontaktu i chęcią oględzin należy po prostu przesłać je zainteresowanemu.

Dobrym pomysłem jest również pokazanie środka pojazdu – deski rozdzielczej, foteli czy kierownicy. To powinno uatrakcyjnić nasze ogłoszenie. Wiele osób wskazuje, że poszukuje wśród zdjęć tych, które zawierają jak wygląda kokpit. Otwartość jest zawsze w cenie, więc nie powinno się zamazywać numerów rejestracyjnych. Tym sposobem udowadniamy, że nie mamy nic do ukrycia.

Nie ukrywamy numery rejestracyjne w ogłoszeniu samochodowym

Biała kreska na tablicy rejestracyjnej może wskazywać potencjalne problemy prawne związane z samochodem.

Zdjęcia mamy za sobą, natomiast kolejnym aspektem jest dobre ogłoszenie. Praktycznie można napisać kilka zdań, ale czy wtedy chcielibyśmy przeczytać zawartość? Dobrą sławą cieszą się opisy, które są napisane  z humorem, ale nie mogą być przy tym zbyt długie. Takie przyciągają wzrok i faktycznie mogą nam bardzo pomóc w szybkiej sprzedaży.

Z naszej perspektywy najlepiej będzie jednak napisać tak, aby zawrzeć wszelkie najistotniejsze informacje. Unikajmy korzystania z gotowego szablonu, lepiej czyta się zdania, które zostały napisane merytorycznie i z głowy. Zastanówmy się kilka razy nad sformułowaniami typu: perełka, bezwypadkowy, „full wypas”, igła, itp.

Nie dość, że zniechęci to nabywcę, to jeszcze w gratisie podniesiemy mu ciśnienie. Niech jeszcze przyjedzie na oględziny to jego złość sięgnie apogeum. Ceńmy sobie spokój. W ogłoszeniu ważne są fakty. W przypadku tańszych aut dużą wartość ma informacja o OC i ubezpieczeniu.

Pokazanie dodatkowych opcji pojazdu - to jest dobry pomysł

W przypadku, kiedy posiadamy pojazd, który został zakupiony jako ulepszona wersja również o tym musimy napisać. Wśród wielu sprzedających właśnie dzięki wyposażeniu dodatkowym – szyberdach, dwustrefowa klimatyzacja, wbudowana nawigacja możemy zwrócić uwagę. Wbrew pozorom jest to atut naszego samochodu, który pomoże nam zaistnieć wśród dużego grona sprzedających.

Informacją, która wzbudza zaufanie jest napisanie numeru VIN. Ogłoszenia motoryzacyjne dają możliwość zwarcia takiej informacji. Dzięki rzędowi cyfr kupujący ma możliwość sprawdzenia, czy podane przez nas informacje (pierwszy/drugi właściciel) są zgodne z prawdą. Dodatkowo może udać się na najbliższy komisariat i sprawdzić, czy nie sprzedajemy kradzionego pojazdu lub takiego, który brał udział w przestępstwie. Wtedy wie, że ma do czynienia z poważną osobą.

Cena samochodu w ogłoszeniu

Ważną kwestią jest także cena. Wiadomo, że każdy chce zarobiona sprzedaży, ale oczekiwanie dwukrotnej wartości samochodu jest wręcz niedorzeczne. Sprawdzi się to tylko wtedy, kiedy faktycznie mamy markowy model  w najbardziej bogatej wersji. Jeśli nie, to pozostaje nam zorientować się w cenie rynkowej, a standardową czynnością jest dodatnie 10 lub 20 procent do wartości auta.


To pomoże nam w negocjowaniu ceny. W końcu, aby osiągnąć satysfakcjonującą kwotę dla obu stron należy mieć z czego zabierać.

Ostatnim aspektem jest kontakt z nabywcą. Często zdarza się tak, że jako sprzedający nie odbieramy telefonu. To podstawowy błąd, przez który zaczniemy marnować czas. Jeśli faktycznie nie mamy zbyt wiele wolnego czasu, to w ogłoszeniu należy napisać, nie tylko w jakich godzinach jesteśmy dostępni, ale także w jakie dni. Następnie obowiązkowo trzeba się trzymać harmonogramu.

                Podczas dokonywania sprzedaży samochodu warto przede wszystkim być uczciwym. Jeśli nie mamy nic do ukrycia, to łatwiej znajdziemy nabywcę naszego auta. Pamiętajmy, aby nie sięgać po nierealne ceny, tylko dodać do kwoty wyceny 10 lub 20 procent, a także aby napisać dobre ogłoszenie.

Pamiętajmy, że zgodnie z przysłowiem – „chytry dwa razy traci”, więc stosując się do prostych porad, wykazując trochę zaangażowania w sprzedaż jesteśmy na dobrej drodze do szybszej sprzedaży naszego samochodu.

Jak chcesz szybko sprzedać samochód to wystaw darmowe ogłoszenie w serwisie czterykola.com.pl